ÅBNE ATELIERDØRE

GULDBORGSUND 2021

 

 

Alexandru Pepene

Medie:           Maleri, mixed media
Telefon:         52 52 41 46
Web:              www.alexandrupepene.com
Udstilling:     Colbjørnsesvej 12, 4800 Nykøbing Falster

Allan Axelsen

Medie:            Maleri, grafik, Mixed M
Telefon:          28 60 97 71
Web:               www.facebook.com/allan.axelsen.dk/
Udstilling:      Hesnæsvej 28, Moseby, 4871 Horbelev

Anette Arleth

Medie:             Skulptur, smykkekunst
Telefon:           54 44 51 94
Web:                www.arleth.dk
Udstilling:       Strandhuse 9, Halskov Vænge, Bregninge, 4871 Horbelev

Anne-Sofie Petersen

Medie:             Akvarel
Telefon:           26 28 40 57
Web:                www.fie-thulin.dk
Udstilling:       Aaatrupvej 62,Vejringe, 4850 Stubbekøbing

AnneVibeke Plenge

Medie:            Tryk/Broderi/Blæk/Ler
Telefon:          40 38 09 97
Web:                
Udstilling:       Stangerupgade 1, 4850 Stubbekøbing

Bent Erik Neumann

Medie:             Maleri og tegning
Telefon:           53 10 96 69
Web:                www.benterikneumann.dk
Udstilling:       Østergade 8, 4872 Idestrup

Bente Koch

Medie:             Akvarel, Akryl, Brusho
Telefon:           25 77 86 96
Web:               
Udstilling:       Bækvej 17, Radsted, 4990 Sakskøbing

Birgit Møller

Medie:          Smykker i sølv
Telefon:        51 29 45 78
Web:              
Udstilling:    Gravergårdsvej 2, Vejringe, 4850 Stubbekøbing

Bjarne Hansen

Medie:           Keramik / Raku
Telefon:         40 57 19 79
Web:              www.bhkeramik.dk
Udstilling:     Østerbrogade 64, 4800 Nykøbing F.

Cathrine Lykke Hagstrøm

Medie:             Maleri
Telefon:           51 62 15 74
Web:                www.cathrinelykke.dk
Udstilling:       Holchsgade 2, 4800 Nykøbing F.

Charlotte Grøhn Matthiesen

Medie:         Malerier, litteratur
Telefon:       40 15 84 85
Web:            http://www.gallerimatthies.dk/
Udstilling:    Sønder Alslev Strandvej 4, 4800 Nykøbing F.

Dorte Klingberg

Medie:             Maleri og tegning
Telefon:           21 25 06 27
Web:                www.dorteklingberg.dk
Udstilling:       Trættevejen 24, 4800 Nykøbing F.

Dorte Krøll

Medie:             Akryl og akvarel
Telefon:           21 85 40 17
Web:                www.dortekroellbilledkunst.dk
Udstilling:       Frihedsvej 12, 4850 Stubbekøbing

Dorthe Tallquist

Medie:             Malerier
Telefon:           24 27 70 77
Web:                
Udstilling:       Tårngade 1, 4863 Eskilstrup

Else Lund

Medie:            Fletværk
Telefon:          20 93 70 88
Web:                
Udstilling:       Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Espen Brandt-Møller

Medie:            Skulptur,Maleri,Tegning
Telefon:          22 42 94 79
Web:               www.espenbrandtmoeller.dk
Udstilling:     Nystedvej 62, Reersø, 4990 Sakskøbing

Eva Kobberrød

Medie:             Maleri
Telefon:           51 26 30 74
Web:                www.evakobberroed.dk
Udstilling:       Lollandsgade 3, 4800 Nykøbing F

Finn Juul

Medie:             Maleri og akvarel
Telefon:           22 67 30 14
Web:                facebook.com/juul.finnpinterest.dk/finnjuuldk/ – instagram.com/juulfinn/
Udstilling:       Linde Alle 45, Ø. Toreby, 4800 Nykøbing F.

Finn Otte

Medie:           Maleri, collage
Telefon:         22 41 06 55
Web:             
Udstilling:     Stangerupgade 1, 4850 Stubbekøbing

Gabriele Guhr

Medie:           Naturmateriale
Telefon:         20 64 63 70
Web:
Udstilling:      Hasseløvej 21, 4873 Væggerløse

Galleri Soldans

Medie:           Akvarel og acrylmaling
Telefon:         54 43 80 99
Web:              www.soldans.com
Udstilling:      Ilse Solskov Jensen – Falkerslevvej 19, Falkerslev, 4871 Horbelev

Gitte Lund

Medie:           Maleri / oneliner
Telefon:         41 16 20 60
Web:              Instagram galleri_gitte / Galleri g.  
Udstilling:     Gåbense strandvej 45,  4840 Nørre Alslev

Gitte Suhr

Medie:           Poesi og maleri
Telefon:         60 70 10 57
Web:               www.galleripoesiogmaleri.dk
Udstilling:      Gravergårdsvej 2, Vejringe, 4850, Stubbekøbing

Grethe L

Medie:            Akrylmaleri, træfigurer
Telefon:          24 98 18 66
Web:               www.galleri-grethe-l.com
Udstilling:      Tværgade 11, 4800 Nykøbing F.

Hanne Krogh Christensen

Medie:             Maleri
Telefon:           51 95 02 34
Web:                www.hannekroghgalleri.com
Udstilling:       Holchgade 2, 4800 Nykøbing F.

Helle Nagel

Medie:           Maleri
Telefon:         21 33 87 69
Web:            
Udstilling:      Kunstgruppen Momentum, Holchsgade 2, 4800 Nykøbing F.

Henning P

Medie:             Olie maling, Grafik
Telefon:           28 57 90 40
Web:                www.henning-p.dk
Udstilling:       Hasseløvej 15A, Hasselø, 4873 Væggerløse

Henrik Skorá

Medie:            Maleri
Telefon:          21 64 16 39
Web:               www.skora.dk
Udstilling:      Gåbense Strandvej 61 G, 4840 Nørre Alslev

Inge Lise Stenkjær

Medie:             Maleri og keramik
Telefon:           40 27 46 82
Web:                www.atelier-istenkjaer.dk
Udstilling:        Østrigsvej 28, 4800 Nykøbing F.

Inge Munk

Inge Munk

Medie:            Akvarel
Telefon:          26 44 95 21
Web:               www.ingemunk.dk 
Udstilling:       Classensgade 4, 4800 Nykøbing Falster

Jan Brems

Medie:             Maleri, Knivmageri
Telefon:           40 83 37 85
Web:            
Udstilling:       Korsvej 18, 4894 Øster Ulslev

Jan Debel

Medie:             Træarbejder
Telefon:           40 41 26 02
Web:                www.jdtraedesign.dk
Udstilling:       Brarupvej 17, 4840 Nørre Alslev

Ketty Estrup

Medie:            Olie på lærred-akvarel
Telefon:          22 85 60 66
Web:               www.kettyestrupmaleri.dk
Udstilling:      Nyskolevej 26, Orehoved, 4840 Nørre Alslev

Kirsten Juul Frandsen

Medie:             Keramik
Telefon:           23 69 67 20
Web:                www.galleri-courage-art.dk
Udstilling:       Korsvej 18, 4894 Øster Ulslev

Kirsten Lynggaard

Medie:          Vævning
Telefon:        21 25 13 68
Web:             www.kirstenlynggaard.dk
Udstilling:    Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Knud Bruun Pedersen

Medie:             Akrylmaleri, fotografi
Telefon:           40 83 85 48
Web:                
Udstilling:       Holchsgade 2, 4800 Nykøbing F

Laila Cichos

Medie:          Maleri
Telefon:        31 61 71 69
Web:             www.lailacichos.com
Udstilling:    Guldborgvej 37, 4990 Sakskøbing

Lars Pryds

Lars Pryds

Medie:          Maleri, collage, grafik
Telefon:        30 53 87 14
Web:             www.pryds.com
Udstilling:    Nystedvej 62, Reersø, 4990 Sakskøbing

Lis Ekmann

Medie:           Smykker og glaslamper
Telefon:         24 42 23 62
Web:              www.lis-ekmann.dk
Udstilling:      Sønder Alslev Strandvej 4, 4800 Nykøbin F

Lisbeth Nymand

Medie:           Maleri, mixed media
Telefon:         51 35 98 30
Web:              www.lisbethnymand.dk
Adresse:       Regnspovevej 4,  4873 Væggerløse

Lis Søager

Medie:             Akryl, akvarel, tegning
Telefon:           23 29 25 99
Web:       
Udstilling:        Gravergårdsvej 2 Vejringe, 4850 Stubbekøbing

Lizzie Røpke

Medie:             Maleri og skindtasker
Telefon:           61 74 01 95
Web:                www.Lizzieroepke.dk
Udstilling:       Irisvej 13, 4990 Sakskøbing

Lone Springkilde Larsen

Medie:           Maleri
Telefon:         50 98 55 70
Web:              Facebook: springkildemaleren
Udstilling:     Strandvejen 39, 4880 Nysted

Lone Weng

Medie:           Maleri – Mixed Media
Telefon:         25 78 11 99
Web:              www.loneweng.dk
Udstilling:      Aastrupvej 62, Vejringe, 4850 Stubbekøbing

Lotte Schlegel

Medie:             Maleri, tusch, akvarel
Telefon:           28 92 11 32
Web:                www.gallerischlegel.dk
Udstilling:       Galleri Schlegel, Skovstræde 10, 4891 Toreby L.

Mariann Jørgensen

Medie:            Malerier/raku keramik
Telefon:          24 83 06 02
Web:               www.galleri-pinto.dk
Udstilling:      Monacovej 13, 4800 Nykøbing Falster

Marianne Gregersen

Medie:             Stentøj, raku og maleri
Telefon:           20 95 13 68
Web:                janneskunst.blogspot.com
Udstilling:       Jannes Stentøj & Malerier, Ahrentsgade 14, 4871 Horbelev

Michael Arleth

Medie:           Smykkekunst
Telefon:         54 44 51 94
Email:            galleri@arleth.dk
Web:              www.arleth.dk
Udstilling:      Strandhuse 9, Halskov Vænge, Bregninge, 4871 Horbelev

Mogens Carstensen

Medie:           Malerier i olie
Telefon:         20 16 87 75
Web:              www.billed-mons.dk
Udstilling:     Holchgade 2, 4800 Nykøbing F.

Palle Rud Christoffersen

Medie:             Grafik, collage
Telefon:           20134613
Web:                
Udstilling:       Østerbrogade 64, 4800 Nykøbing F.

Per Groth Hansen

Medie:            Ikoner og malerier
Telefon:          20 58 78 60
Web:                instagram per.grothhansen og facebook
Udstilling:       Grønnevejen 3, Orehoved, 4840 Nørre Alslev

Peter Pitsch

Medie:          Maleri & collage
Telefon:        40 85 20 16
Web:             www.galleri-peter-pitsch.jimdo.com
Udstilling:    Store Kirkestræde 1c, 4800 Nykøbing F.

Pia Ringo

Medie:          Maleri. akryl på lærred
Telefon:        41 43 16 62
Web:             www.facebook.com/abildgaarden
Udstilling:    Abildgaardens miniatelier, Algestrupvej 4, Maglebrænde, 4850 Stubbekøbing.

Puk Josefine Risom

Medie:          Maleri
Telefon:        22 66 08 72
Web:             www.galleripuk.dk
Udstilling:    Fjordvej 49,2 th, 4800 Nykøbing F

Rohhna Cathrine Ravnhøj

Medie:         Maleri, Grafik, Keramik
Telefon:       60 52 50 10
Web:            www.catravn.com
Adresse:      Nielstrupvej 21, 4990 Sakskøbing

Sisse Fagt

Medie:            Akryl og olie
Telefon:          22 97 73 20
Web:                www.sissefagt.dk
Udstilling:       Timianvej 8, Bøtø, 4873 Væggerløse

Susan Odborg

Susan Odborg

Medie:          Keramik og raku
Telefon:        24 25 62 57
Web:             www.susan-odborg.dk
Udstilling:    Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Susanna Debel Holmgaard

Medie:             Maleri, Grafik, Tegning
Telefon:           21 60 88 64
Web:                www.susannaholmgaard.com
Udstilling:       Brarupvej 17, 4840 Nørre Alslev

Susanne Draabe Bruunsgaard

Medie:           Linoleumstryk
Telefon:         60 24 04 01
Web:              Instagram draabetryk
Udstilling:      Gåbense Strandvej 45, 4840 Nørre Alslev

Søren W. Rasmussen

Medie:           Trædrejning
Telefon:         36 16 22 59
Web:              www.krattet.dk
Udstilling:     Skovstræde 22, Flintinge, 4891 Toreby L.

Tine Lauritzen

Medie:            Acrylic Pouring, maleri
Telefon:         30 36 28 82
Web:             
Udstilling:      Holchsgade 2, Nykøbing F.

Ulla Haulund Andersen

Medie:           Kryl og kollage
Telefon:         23 35 83 46
Web:             
Udstilling:     Grubbevej 2, Majbølle, 4862 Guldborg