ÅBNE ATELIERDØRE

Allan Axelsen

Medie:            Maleri, grafik, Mixed M
Telefon:          28 60 97 71
Web:               www.facebook.com/allan.axelsen.dk/
Udstilling:      Hesnæsvej 28, Moseby, 4871 Horbelev

Anette Arleth

Medie:             Skulptur og smykkekunst
Telefon:           54 44 51 94
Web:                www.arleth.dk
Udstilling:       Strandhuse 9, Halskov Vænge, Bregninge, 4871 Horbelev

Anne-Mette Romme

Medie:           Maleri & Fotografi
Telefon:         51 51 25 95
Web:               annemetteromme@gmail.com
Udstilling:      Druevej 7, 4873 Marielyst, Væggerløse

AnneVibeke Plenge

Medie:            Tryk/Broderi/Blæk/Ler
Telefon:          40 38 09 97
Web:                
Udstilling:       Stangerupgade 1, 4850 Stubbekøbing

Bent Erik Neumann

Medie:             Akvarel, Akryl, Brusho
Telefon:         53 10 96 69
Web:               
Udstilling:     Østergade 8, 4872 Idestrup

Bente Koch

Medie:             Akvarel, Akryl, Brusho
Telefon:           25 77 86 96
Web:               
Udstilling:       Bækvej 17, Radsted, 4990 Sakskøbing

Birgit Amdrup Petersen

Medie:            Maleri
Telefon:          24 24 42 93
Web:               1983@mail.tele.dk
Udstilling:       Eskilstrup Vestergade 28 C, 4863 Eskilstrup

Cathrine Lykke Hagstrøm

Medie:             Maleri
Telefon:           51 62 15 74
Web:                www.cathrinelykke.dk
Udstilling:       Holchsgade 2, 4800 Nykøbing F.

Charlotte Grøhn Matthiesen

Medie:          Maleri og tegning
Telefon:        40 15 84 85
Web:             http://www.gallerimatthies.dk/
Udstilling:     Sønder Alslev Strandvej 4, 4800 Nykøbing F.

Christian Tellefsen

Medie:            Keramik og malerier
Telefon:          21 22 66 37
Web:               telle9@outlook.dk
Udstilling:      Bastebrostræde 5, 4800 Nykøbing F

Dorte Krøll

Medie:             Maleri, akvarel, mixmedia
Telefon:           21 85 40 17
Web:                www.dortekroellbilledkunst.dk
Udstilling:       Frihedsvej 12, 4850 Stubbekøbing

Dorthe Tallquist

Medie:             Malerier
Telefon:           24 27 70 77
Web:                dtallquist53@gmail.com
Udstilling:       Tårngade 1, 4863 Eskilstrup

Else Lund

Medie:             Pileflet
Telefon:          20 93 70 88
Web:                kurveflet@gmail.com
Udstilling:       Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Espen Brandt-Møller

Medie:             SKULPTURFABRIKKEN
Telefon:           22 42 94 79
Web:                https://www.facebook.com/skulpturfabrikken/
Udstilling:        Lindevej 62, 4990 Sakskøbing

Finn Otte

Medie:           Akryl & fiberbeton
Telefon:         22 41 06 55
Web:              otteshave@gmail.com
Udstilling:     Stangerupgade 1, 4850 Stubbekøbing

Gitte Lund

Medie:           Maleri / oneliner
Telefon:         41 16 20 60
Web:             
Udstilling:     Orehoved station. Stationsvej 7, 4840 Nørre Alslev

Grethe L

Medie:            Akrylmaleri, træfigurer
Telefon:          24 98 18 66
Web:               tvaergade11@mail.dk
Udstilling:      Tværgade 11, 4800 Nykøbing F.

Hanne Krogh Christensen

Medie:             Maleri
Telefon:           51 95 02 34
Web:                www.hannekroghgalleri.com
Udstilling:       Neckelmannsgade 5, 4800 Nykøbing F.

Heidi Berthelsen

Medie:             Maleri
Telefon:          41 42 43 22
Web:               www.Heidi-kreativitet.dk
Udstilling:      Brorsonsvej 4, 4800 Nykøbing F

Helle Nagel

Medie:           Maleri
Telefon:         21 33 87 69
Web:              hellenagel@live.dk
Udstilling:     Kunstgruppen Momentum, Neckelmannsgade 5, 4800 Nykøbing F.

Henning Søllingvraa

Medie:             Maleri
Telefon:          29 78 74 99
Web:              www.galleri-soellingvraa.dk
Udstilling:       Gartnervænget 3, 4863 Eskilstrup

Hope – Kunst og Musik

Medie:             Maleri
Telefon:           61 33 89 29
Web:                Livetstrae-nu.dk
Udstilling:       Thorsensvej 8,st, 4800 Nykøbing Falster

Ilse Solskov Jensen

Medie:           Akvarel og akrylmaling
Telefon:         21718499
Web:              www.soldans,com
Udstilling:     Galleri Soldans, Falkerslevvej 19, Falkerslev, 4871 Horbelev

Inge Munk

Inge Fynbo Munk

Medie:             Akvarel
Telefon:           26 44 95 21
Web:                www.ingemunk.dk
Udstilling:       Classensgade 4, 4800 Nykøbing Falster

Inge Lise Stenkjær

Medie:             Billedkunst og keramik
Telefon:           40 27 46 82
Web:                www.atelier-istenkjaer.dk
Udstilling:        Østrigsvej 28, 4800 Nykøbing F.

Inge Munk

Inger-Marie Schmidt

Medie:             Maleri
Telefon:           20 64 30 11
Web:                ingermarie321@gmail.com
Udstilling:       Orehoved Station, 4840 Nørre Alslev

Jan Debel

Medie:             Trædesign
Telefon:           40 41 26 02
Web:                www.jdtraedesign.dk
Udstilling:       Brarupvej 17, 4840 Nørre Alslev

Jonathan Weng

Medie:            Digital Print
Telefon:          24 20 75 99
Web:               www.jonathanweng.com/
Udstilling:       Aastrupvej 62,  4850 Stubbekøbing

Kirsten Lynggaard

Medie:          Vævning
Telefon:        21 25 13 68
Web:             www.kirstenlynggaard.dk
Udstilling:    Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Knud Bruun

Medie:             Akrylmaleri, fotografi
Telefon:           40 83 85 48
Web:               
Udstilling:        Kunstskolen Guldborgsunds lokale, Neckelmannsgade 5, 4800 Nykøbing F.

Laila Cichos

Medie:          Maleri
Telefon:        31 61 71 69
Web:             www.lailacichos.com
Udstilling:    Guldborgvej 37, 4990 Sakskøbing

Lene Vinstrand

Medie:         Akvarel og akrylmaling
Telefon:       61 30 12 48
Web:            lenevinstrand@gmail.com
Udstilling:   Halskovvej 7, 4871 Horbelev

Lisbeth Nymand

Medie:           Maleri, mixed media
Telefon:         51 35 98 30
Web:              www.lisbethnymand.dk
Adresse:       Regnspovevej 4,  4873 Væggerløse

Lis Ekmann Design

Medie:            Porcelæn-glas
Telefon:          24 42 23 62
Web:               www.lis-ekmann.dk
Udstilling:       Galleri Matthies Sønder Alslev Strandvej 4, 4800 Nykøbin F

Lizzie Røpke

Medie:             Maleri og skindtasker
Telefon:           61 74 01 95
Web:                www.Lizzieroepke.dk
Udstilling:       Lollandsgade 12, 4800 Nykøbing F.

Lone Springkilde Larsen

Medie:           Maleri
Telefon:         50 98 55 70
Web:               lone@springkilde.dk
Udstilling:     Strandvejen 39, 4880 Nysted

Lone Weng

Medie:         Maleri, grafik, tegning
Telefon:       25 78 11 99
Web:            www.loneweng.dk, Facebook Lone Weng, Instagram wengatelier
Udstilling:    Aastrupvej 62, Vejringe, 4850 Stubbekøbing

Lotte Schlegel

Medie:           Akryl og mixed media
Telefon:         28 92 11 32
Web:               
Udstilling:     Holchsgade 2, 4800 Nykøbing F

Michael Arleth

Medie:           Smykkekunst
Telefon:         54 44 51 94
Email:            galleri@arleth.dk
Web:              www.arleth.dk
Udstilling:      Strandhuse 9, Halskov Vænge, Bregninge, 4871 Horbelev

Mogens Carstensen

Medie:           Malerier i olie
Telefon:         20 16 87 75
Web:              www.billed-mons.dk
Udstilling:      Kunstskolen Guldborgsund, Neckelmannsgade 5, 4800 Nykøbing F.

Pernille Gundersen

Medie:           Grafik og maleri
Telefon:         20 32 14 39
Web:              pernillegundersen1@gmail.com
Udstilling:     Guldborgvej 37, 4990 Sakskøbing

Pia Ringo

Medie:         Akryl på lærred
Telefon:        41 43 16 62
Web:             www.facebook.com/abildgaarden
Udstilling:   Torvet 6, 4850 Stubbekøbing

Pinto Mariann Jørgensen

Medie:            Malerier/raku keramik
Telefon:          24 83 06 02
Web:               www.galleri-pinto.dk
Udstilling:      Monacovej 13, 4800 Nykøbing Falster

Puk Josefine Risom

Medie:          Maleri
Telefon:        22 66 08 72
Web:             www.galleripuk.dk
Udstilling:    Fjordvej 49,2 th, 4800 Nykøbing F

Randi Carlsen

Medie:          Maleri
Telefon:        61 60 57 18
Web:             racar@live.dk
Udstilling:    Halskovvej 7,4871 Horbelev

Sanne Spuur

Medie:            Maleri
Telefon:          27507302
Web:               www.gallerispuur.dk
Udstilling:      Galleri Spuur, Sdr. Vedby Skovvej 51,  4800 Nykøbing Falster

Sidsel Vadsholt

Medie:           Maleri, tusch mm.
Telefon:         51 76 40 69
Web:              www.facebook.com/SidselVadsholt
Udstilling:      Ottevej 2, Tårs, 4990 Sakskøbing

Sisse Fagt

Medie:            Maleri
Telefon:          22 97 73 20
Web:                www.sissefagt.dk
Udstilling:       Timianvej 8, Bøtø, 4873 Væggerløse

SKORÁ – Henrik Skorá

Medie:            Maleri
Telefon:          21 64 16 39
Web:               www.skora.dk
Udstilling:      Gåbense Strandvej 61 G, 4840 Nørre Alslev

Susanna Debel Holmgaard

Medie:           Maleri og grafik

Telefon:           21 60 88 64
Web:                www.susannaholmgaard.com
Udstilling:       Brarupvej 17, 4840 Nørre Alslev

 

Susanne Draabe Bruunsgaard

Medie:            Linoleumstryk & collage
Telefon:         60 24 04 01
Web:               susa2810@g2650.dk
Udstilling:     Orehoved Station, Stationsvej 7,  4840 Nørre Alslev

Susan Odborg

Susan Odborg

Medie:          Raku og stentøj
Telefon:        24 25 62 57
Web:             www.susan-odborg.dk
Udstilling:    Strandvænget 12, 4862 Guldborg

Søren Bækkel

Medie:          Jernskulpturer
Telefon:        52 30 03 14
Web:             www.bybaekkel.dk
Udstilling:   Sdr.Alslev Strandvej 4, 4800 Nykøbing F

Søren W. Rasmussen

Medie:           Trædrejning
Telefon:         36 16 22 59
Web:              www.krattet.dk
Udstilling:     Skovstræde 22, Flintinge, 4891 Toreby L.

Tine Lauritzen

Medie:            Acrylic Pouring, maleri
Telefon:         30 36 28 82
Web:               tinelauritzen1415@gmail.com
Udstilling:      Neckelmannsgade 5, 4800 Nykøbing F.

Ulla Haulund Andersen

Medie:           Akryl og kollage
Telefon:         23 35 83 46
Web:              ullahaulundandersen@gmail.com
Udstilling:     Grubbevej 2, Majbølle, 4862 Guldborg